Európa és Corona

Minden kontinens másképp kezeli a világjárványt. Míg a világ egyes részein gyors ütemben folyik az oltás, addig máshol bizonyos értelemben átaludták az egészet. Ez Európára is vonatkozik, tekintve, hogy a harmadik hullám teljes egészében elérte Európát. Európa például az iparágakban a kattintásra és gyűjtésre támaszkodik. Más országok itt már előrébb járnak az oltásoknak köszönhetően, és tárgyalnak a nyitásról. Néhány európai országban csökken az előfordulása, de a túlnyomó többségben egyértelműen emelkedik.

Mit jelent a harmadik hullám?

Általánosságban és a jelenlegi becslések szerint semmi jót. A 2021 eleji rövid fellendülési szakasz után február óta a fertőzések akár 60 százalékkal is emelkedtek. Ez 100 000 lakosra vetítve naponta több mint 300 új fertőzést jelent Európán belül és az elmúlt hét napban.
A harmadik hullám azonban nem mindenhol érkezett meg teljes erővel.

Jelenleg Észtországot sújtja a legsúlyosabban, mivel ott február óta megháromszorozódott a megbetegedések száma. A szomszédos országokban, Lettországban, Litvániában és Oroszországban viszont figyelemre méltó a helyzet, a helyzet láthatóan enyhül. Még Nagy-Britanniában és Spanyolországban is erőteljesen csökkennek a megbetegedések számai, és semmi jele egy harmadik hullámnak.

Növekvő incidencia

Jelentős növekedés tapasztalható Közép- és Dél-Európában, különösen Magyarországon és a Cseh Köztársaságban. De Németországban is csaknem megduplázódott a szám, bár alacsonyabb szinten.
A növekvő incidencia ellenére azonban van egy halvány reménysugár, a halálesetek száma egyértelműen csökken. Azt még nem lehet megmondani, hogy ez a tendencia folytatódik-e, ez legkésőbb két hét múlva kiderül. Rendszerint ennyi ideig tartanak a betegségnek ezek a lefolyásai.

Az egyes országokban a folyamatban lévő oltási kampányok sikere csak részben érzékelhető, és a helyzet egyértelmű enyhülése nem érzékelhető.

Folyamatban lévő oltások

Izrael a világbajnok a Corona-oltásokban, Anglia az Európa-bajnok, a harmadik helyen pedig az USA áll.
Az európai átlag valamivel magasabb, mint az EU és Németország átlaga.

Mit szabad Németországban?

A szupermarketek és a gyógyszertárak mentesülnek minden intézkedés alól. bár ma már az interneten is megvásárolhatja élelmiszereit, ahogyan fűszerkészletet is vásárolhat, az online vásárlás korántsem mindenkinek való, és kizárja például az időseket. Minden más üzletnyitás és kijárási tilalom az incidensszámoktól és az adott tartománytól függ. A káosz itt tökéletesnek tűnik.

Következtetés

Míg az Egyesült Királyságban, Izraelben és meglepő módon az Egyesült Államokban gyorsan megkezdődött a tömeges oltás, Európa nagy része átaludta ezt a fontos lépést. A közös fellépés és a csak egymással való együttműködés nehezen indította el az oltást. Az USA-t és Izraelt már a kezdetektől fogva tömegesen látták el vakcinával, míg Európában csak néhány adag oltóanyagot kaptak, vagy egyáltalán nem. Európa bürokráciája és széthúzása megakadályozta a sikeres kezdést.

Ez végzetes egy olyan helyzetben, amikor a vírus mutálódik, és sok ember küzd az életéért. Az európai és németországi oltási kampány csak lassan kezd lendületbe jönni, és végül is túl késő ahhoz, hogy sikeresen fellépjen a világjárvány ellen. Összességében elmondható, hogy Európa legalábbis részben kudarcot vallott a Covid-19-cel.

A németországi helyzet aligha kevésbé zavaros vagy jobb. Ha az ország viszonylag könnyen meg is úszta az első hullámot, a következő hullámok teljes erővel sújtották. Ahelyett, hogy az oltások akkordban követnék egymást, egyik leállítás követi a másikat. Bizonyára nem jó recept ebben a világjárványban, ahol emberi életek és a gazdaság túlélése a tét. A hosszú távú következmények még nem láthatók, de egyik vagy másik cég biztosan nem fog többé létezni az alvó politikának köszönhetően. Csak remélni lehet, hogy Európa tanul ebből, és a jövőben sikeresebben tud fellépni az ilyen jellegű eseményekkel szemben.